Big Year 2022 звіт

Весь рік я нічого не писав, причина - війна, на фоні якої всі ці пригоди з птахами здаються недоречними. Але, життя йде, а бьординг в мене є невід'ємною його частиною. Їдеш ти на роботу, чи плентешся в магазин, чи просто визирнув у вікно - ти споглядаєш за птахами, інакше бути не може. Інакше, ти не бьордвочер, а якийсь там, наприклад, скажемо, прости Господи, фотоанімаліст  :)

Вперше пишу цілу статтю українською, тому прошу вибачити за неіснуючі слова і цілі речення, які можуть тут трапитись. 

Гаразд, почнемо. Січень - березень 2022.

Нажаль, всі мої фото птахів за січень - березень канули в літа, окрім тих, що закинув тоді у Фейсбук. Причина в ноутбуці, який вирішив на шостому році життя впасти в кому, разом з усіма фото, що я не встигнув скопіювати. Може він колись і прокинеться, але треба мені щось для цього зробити... Таким чином, всі фото за цей період я витягнув з ФБ, за що йому щиро дякую :)

В цей період історії людства відбулась дуже важлива подія - клята московія розпочала жорстоку і злочинну війну проти нашої України, але я спробую оминати цю тему у своєї статті і зосередитись тільки на птахах.

На пташиному фронті в ці три перші місяці року нічого особливо цікавого не було. Більш всього запам'ятались зустрічі сов: Northern Saw-whet Owl в Downsview Park (3 січня) і Snowy Owl в Tommy Thompson Park (9 січня). Декілька фоток я залишу, щоб не ображати птахів, яких я побачив в цей період.

Який чудовий пейзаж!

Fox Sparrow

Vesper Sparrow

В квітні починається рух птахів з півдня, а це завжди гарантує більш цікаві спостереженння. Ну і загалом, стає голосніше та активніше навкруги, все більше видів зустрічаться, всюди де ти є. Як кажуть, "природа оживає" - майчня звичайно, природа завжди жива.

Common Loon

Northern Parula

Ovenbird

09.04 побачив біля траси журавля, Sandhill Crane. Це цікаво тим, що я вперше побачив його десь неподалік від Торонто. Гніздяться вони далі, в більш затишних місцевостях.

18.04 зустрів перших лайферів року, але відразу два за день. Треба зауважити, що це найпізніша зустріч новогу виду з початку року. До цього, рекорд був 08.04.2021. А найшвидший лайфер року був 01.01.2018 - Snowy Owl та Black Scoter, в перший день року!

За обома птахами я поїхав по повідомленням в Discord мережі RBA (Rare Bird Alert). Перший - Yellow-throated Warbler, дуже рідкісний залітний птах із східніх штатів US. Ось його фото:

Це було легко: мені тикнули пальцем на нього і усе. Після цього, я поїхав в інше місце, де вже намагався, з тиждень до цього, знайти Mountain Bluebird. Це ще один рідкісний зальотний птах, із заходу Америки. В перший раз я його не побачив, але це було нормально. Цей екземпляр пересувався разом з кількома Eastern Bluebird (я нижче надам фото обох видів) по достатньо великій території. В цей раз мені пощастило, птах був просто по дорозі де я йшов, до того ж, мене в нього теж ткнули носом :) Десь через годинку я його побачив знову, і досить далеко від місця першої зустрічі.

Mountain Bluebird

Eastern Bluebird, обидва птахи з тієї самої спільної зграї.

Далі в квітні особливо нічого нового не було, тільки ще більше чудових птахів навкруги. Ця тенденція, дійсно, перейшла у травень, який подарував ще два лайфери. Перший, Yellow-throated Vireo, був чесно знайдений мною особисто, випадково, як це звичайно і буває. Повертався з прогулянки парком Seton Park, і недалеко від паркінгу, побачив його у глибині кущів.

Слід відмітити, що цей вид не є дуже рідкісним, але я його не перший рік шукав. Для мене він коштував декілька більш рідкісних, але шарових лайферів. І ще, не можу не згадати одну важливу річ. Цим новим видом мого світового списку, я наздогнав Віталія Хусточку (вдруге в житті :)) Лайфер № 540:

Yellow-throated Vireo

Ледь не забув сказати, що це трапилось 10 травня. А вже 18 травня я отримав наступного лайфера, рідкісного залітного Acadian Flycatcher. З цією мухоловкою довелось поморочитися. Його знайшли в High Park, можна сказати, центральному парку Торонто. Побачити мухоловку, яка дуже схожа на інших мухоловок, яка постійно рухається по немаленькій ділянці парку, та ще серед листя, яке розпустилось наповну, практично неможливо. Саме тому птахи навчились співати! Щоб бьордвочери мали можливість визначити їх, і зафіксувати в своїх лайф-листах.

Так ось, спершу в мене традиційно не вийшло, а вдруге - так! Спочатку почув сам, а потім разом із досвідченим бьордером. Птах тинявся лісом туди-сюди, тільки його було чути, як кажуть в Україні.

Пішли далі. Але не так повільно, як до цього, бо в такому разі, ця стаття не втиснеться в інтернет. Річ в тому, що в червні я їздив з сім'єю на захід країни, в провінцію British Columbia. А це далеко. Це зовсім інша екосистема. Це багато нових видів птахів, і дуже-дуже гарна природа. Це - тема для окремої статті в окремому інтернеті, так що, тут я дуже статистично відзвітую, а потім, надам вам можливість насолодитись цим смачним десертом, не змішуючи його з головним блюдом.

А може статися так, що я подам десерт раніше... Подивимось, це залежить від того, що настане першим - Новий Рік чи Стаття Про Ванкувер :)

Отже, червень. До подорожі на Тихій океан, в мене було цікаве спостереження American White Pelican, в парку на березі оз. Онтаріо, неподалік від Торонто. Знайшов не я, але теж приємно - лайфер для Канади і дуже гарний птах. Я його бачив раніше в Техасі на зимівлі, і доречі, це мій перший пелікан взагалі. Мої друзі з України будуть наді мною сміятися, але я так і не побачив ні одного з двох видів пеліканів України. Сподіваюсь, виправлюсь після війни.

Щодо феєричної подорожі в Ванкувер і острів Ванкувер, то стисло статистика наступна. Лайферів - 21, в період з 12 по 16 червня. Ця кількість приблизно дорівнює результатам подорожі в Техас, там було 26 видів за приблизно той самий тиждень часу. З цього можна зробити якійсь висновки, і ми їх зробимо, але пізніше, коли поговоримо про серпень... загадкова пауза...і декілька фото з British Columbia:

Minke Whale

Sea Lion

Humpback Whales (2)

Black Bear

A turtle

Всі ці фото надані у хронологічному порядку :)

Наприкінці червня я отримав лайфера і вдома. Північніше Торонто, природоохоронці, на протязі декількох років, створювали умови для залучення на гніздування дуже рідкісного і зникаючого виду, Kirtland's Warbler. Цей вид воблера потребує особливих умов - ділянки лісу з молодими соснами конкретного виду, Jack Pine (і ніяких інших разом), і щось там ще. Цей біотоп зустрічається рідко взагалі, і зникає.

Так ось, ці добрі люди засадили велику ділянку землі біля звичайного лісу, тими соснами, і птахи з'явились! Було чути і видно щонайменьше 5 самців. Така ось щаслива, на рідкість, історія про екологію.

Я особисито Kirtland's Warbler не побачив, дуже вони потайні виявились, але дві чи три особини чув. Ось вам фото іншого птаха, з того самого місця:

Indigo Bunting

У липні, до нашої уваги справедливо потрапляє подорож до наших друзів в New Jersey. І навіть вже не друзів, а більше - кумів, бо ми їздили на Хрестини їхньої маленької принцеси, яка однак вперто казала, що вона не принцеса ))) 

Серед птахів, я там побачив старих знайомих з прошлих визитів: Tufted Titmouse, Fish Crow, Snowy Egret, Laughing Gull... Але, мені навіть пощастило знайти цілих три лайфери: Boat-tailed Grackle, Least Tern та American Oystercatcher! Всі в одному парку-пляжі-історичному центрі на південь від Нью Йорку, під назвою Sandy Hook. Не очікував на такий бонус до без цього неймовірно приємної подорожі.

Yellow Warbler

Тут ми знову підійшли до моменту, коли час перестає йти у загальному темпі, а влучає в такий собі контінуум. Але прошу не лякатись, якщо ви добре перенесли це в червні, то зараз буде ще краще. Я натякаю на те, що в серпні у нас була ще одна подорож, про яку краще розповісти детальніше в окремій статті, а тут - тільки поверхнево.

Тому, що це - інша сторона Канади, інший океан, це - так звані Атлантичні провінції. Це - два тижні колесіння по пильним і мокрим, різнокольоровим дорогам загальною довжиною 5300 км. Ще більше краєвидів, ніж в Брітіш Коламбия, зовсім інша природа, але всього 7 лайферів...

І ось тут ми поговоримо про залежність кількості лайферів від відстані від дому... Хоча, що тут говорити, тут все просто - чим далі, тим більше. Ну і, звісно, різниця в біотопі. Додам сюди пару краєвидів і поїдемо далі.

Далі все поїхало дуже швидко і рідкобьордвочно. Хоча, мало бути навпаки - осіння міграція і все таке. Але війна і ремонт вдома якось не залишали ні настрію ні часу на регулярні прогулянки птахами. 

Був, правда один день, коли я закинув всі справи і поїхав з трубою в одне цікаве місце. Є на заході озера Онтаріо такий собі пункт спостереження за зальотними pelagic birds. Я маю на увазі різні поморники (три виду), чистикові, навіть олуша, і рідкісні мартини. Вітер був дуже правильний і на місці зібралось стільки народу, що стояли в два ряди.

Перша вдача мене чекала ще по дорозі на місце - з машини я побачив яструба великого, верше в Канаді. Він не є рідкість в Україні, але чомусь тут рідкісний, я довго на нього чекав. Приїхавши на набережну, я зрозумів, що трофеї сьогодні будуть, і майже зразу отримав лайфера - мартина Black-legged Kittiwake. Ось, навіть фото зробив:

А через деякий час, додав третій за день вид в список Канади - короткохвостий поморник (бачив раніше в Україні). Дуже вдало постояв в цілому, побачив багато чудових птахів, поспілкувався з колегами, подихав повітрям, що ще треба для щастя? :) Забув написати, як завжди, що це було 1 жовтня.

В жовтні-листопаді були три цікаві зустрічі, про які треба згадати.

19.10 - побачив в Downsview Park пролітного і рідкісного для Торонто Eastern Meadowlark.

22.10 - вперше в Канаді побачив, нарешті, Black Vulture під час хайкінгу річкою Ніагара з жінкою. Його дійсний ареал починається з кордону з USA і далі на південь.

11.11 - почув і побачив над головою Evening Grosbeak, теж в Downsview Park.

Грудень - це ремонт, ковід та робота до темряви. Але, я це не я, якщо не здобуду лайфера під кінець року. Один рідкісний птах вирішив зазимувати недалеко від Торонто (а скільки ще таких, непомічених, по лісах та полях!) і я знайшов 16 січня вікно у справах і поїхав і побачив одного з них недалеко від озера Simcoe.

Це був гість з далекого західу, Townsend's Solitaire. Такий собі сіренький птах с сумною піснею. Трохи депресивне видовище зимовим вечором, але, лайфер - це завжди позитивний момент, і це вирівнює рівновагу у Всесвіті і навколо нього.

Ось так помаленьку, навшпиньки, ми підійшли до головної частини цієй справи - статистики. Не хвилюйтесь, все вийшло досить непогано.

В 2022 році я отримав 38 лайферів по світу: 35 в Канаді + 3 в USA. Саме цікаве, що можна сказати про цю цифру, так те, що рівно стільки ж лайферів в мене було в 2012 році - 10 років тому. Ще можна сказати, що в Канаді залишилось дофіга лайферів, треба тільки більше подорожувати.

За рік я побачив 233 види, з яких 225 в Канаді (це рекорд по Канаді - на 3 види більше, ніж в минулому році).

Мій світовий список (лайфліст) на кінець року складає 574 видів. По списку eBird в мене зараз на три види більше, але я поки ще чекаю, бо вони якось тимчасово туди внесли суперечні види (напівсвійські, наприклад, мускусна качка) і ще думають.

Лайфліст Канади зараз складає 311 видів, Онтаріо - 280, Toronto - 242. Для порівняння, мій лайфліст України - 269, а Європи в цілому - 288.

А зараз, саме цікаве, щонайменше для мене, - виконання планів на рік! Подивимось...

1. По Канаді дійти до 285 видів. ВИКОНАНО! з результатом 311. Дійшов, перейшов і ледве зупинився! ))

2. По Світу дійти до 550 видів. ВИКОНАНО! з результатом 574. 

3. За рік побачити 300 видів. Не виконано, з результатом 233. Але ціль цікава, перекину її на наступний рік.

Спробую намалювати плани на 2023 рік... Завжди складно, яле якось справляюсь вже стільки років поспіль :)

1. Список Канади довести до 330. Тут є хитрощі, як це зробити за рахунок раніше побачених в US та Україні, якщо не вдасться за рахунок абсолютних лайферів, але доведеться за ними побігати.

2. Світовий список довести до 600. Теоретично можливо, але якщо шукати тільки в Онтаріо, то 26 видів буде дуже складно знайти. Але, число кругле, нічого іншого не вигадаєш.

3. Зустріти за рік 300 видів.

Ось і все про мій Великий Рік 2022, за виключенням двох знакових подорожей на далекий схід і далекий захід Канади. Точніше, навпаки. Чекайте, скоро розкажу.

Дякую всім друзям за все!

З Новим Роком і Різдвом!