Big Year 2023 звіт

Три роки поспіль, з 2019 по 2021, на обкладенках моїх річних звітів були сови, але 2022 рік змінив традицію, з'явилась Сула атлантична (Northern Gannet). Чому б не підтримати сулу, чим вона гірше сови? Тим більше, що в 2023 я побачив вже два види сул (можна починати заздріти): Сула атлантична і Сула білочерева (Brown Booby, на фото):

Цього разу я традиційно зроблю підсумки 2023 року, але стисло, тому що знахідок і спостережень було занадто багато для допису такого формату. Тим більше, що про найцікавіше я вже детально розповів в попередніх дописах (Пуерто-Ріко і Каліфорнія). Можливо, я трохи довше зупинюсь на Португалії, про яку я так і не встиг написати окремо (хоча почав), і на найцікавіших зустрічах в Канаді.

А наприкінці, як завжди, я все підсумую і покажу де раки зимують. Залишайтесь, має бути цікаво.

І головне - не треба нікуди лайкати, ні під чим підписуватись, нічого розповсюджувати... уявляєте собі?!! Також важливо, що цей допис створений без використання штучного інтелекту.

Поїхали.

Початок року був звичайний, але не довго, надзвичайне почалося в лютому, з подорожі в Пуерто-Ріко, відкуди я привіз цілих 30 лайферів, включаючи 8 ендемиків острова і 6 ендемиків Карибськіх островів. Тропіки, дощовий ліс, кокоси, піньо-колада, пляж, океан...

Потім, в березні, я закрив дуже докучливу позицію в моєму списку бажань - білу чечітку! Вона навіть в Канаді рідкісна. Таким чином, якщо раніше я виступав за з'єднання всіх чечіток в один вид, то зараз навпаки - вимагаю розділити чечіток звичайних на Eurasian та American, як наприклад, зробили з яструбом великим в 2023 році, що додало мені додатковий вид в лайфліст - American Goshawk.

Потім була весна, як завжди цікава пора року, і дуже гарний лайфер - Worm-eating Warbler (21.05.2023) в лісі біля Торонто. 

І багато інших птахів, наприклад:

Scarlet Tanager

Baltimore Oriole

Морянка у шлюбному вбранні

Sandhill Crane

Eastern Bluebird

А наприкінці травня - подорож в Португалію з 14 лайферами! Дозволю собі викласти їх перелік зі світлинами.

1. Pallid Swift 

2. Iberian Magpie 

3. Collared Pratincole Фоткати за кермом дружина не дозволяла. Українською це Дерихвіст лучний.

4. Iberian Gray Shrike Сорокопуд сірий, тільки іберійський.

5. Woodchat Shrike Сорокопуд червоноголовий, той самий вид, що на півдні України.

6. Greater Flamingo Ура!

7. European Golden Plover Сивка звичайна. Ще один птах, якого я в Україні не встиг побачити. Наздогоняю втрачені можливості, можна сказати :)

8. Thekla's Lark 

9. Red-rumped Swallow Довго її шукав серед інших ластівок, нарешті побачив на п'ятий день, а потім з'ясувалося, що вони гніздяться над вхідними дверима нашого готелю :) Фото нема, бо був стомлений.

10. Common Waxbill Інтродукований вид, з Африки.

11. Alpine Swift Білочеревий серпокрилець. Дуже зрадів коли побачив, бо це теж один з птахів фауни України. Побачив приблизно тут:

12. Lesser Kestrel Це була одна з головних цілей. Цей боривітер рідкісний на півдні України, проте в Португалії звичайний (в певних місцях). Я потім довго його визначав і начебто підтвердив.

А ще, я дуже хотів побачити шуліку рудого, але не пощастило. Проте, чорних шулік було немеряно.

13. Greater Short-toed Lark Тільки чув його, це ще один жайворонок португальських полів і луків. Зустрів біля цього місця:

14. Iberian Chiffchaff Так само, тільки чув цього вівчарика, причому з машини, приблизно тут:

Ну і ще декілька фоток птахів з Португалії, якщо ми вже сюди завітали.

Zitting Cisticola

Sardinian Warbler

Little Owl

Rose-ringed Parakeet

Eurasian Griffon

Northern Gannet

Літо пролетіло настільки швидко, що я встиг помітити тільки одного лайфера за цей час - Franklin's Gull: 

Це сталося 11 червня на березі Онтаріо, де одночасно трималась ще одна рідкість - Мартин малий, який для мене став новим видом для Канади:

Потім була Каліфорнія з рекордними 38 лайферами (див. окремий роман).

Потім, закономірно, прийшла осінь з непоганою міграцією хижаків, і я нарешті впевнено побачив беркута в Канаді. А ще ми непогано покаталися з Дімою G., позбиравши купу лайферів для нього, а для мене додавши в канадський список шишкаря ялинового. Також побачили ще багато цікавого, наприклад: великі зграї американських сивок на полях; купу фінчей і два види орябків (дикуша канадська і орябок американський) під час давно запланованої подорожі в Алгонквін парк; великі скупчення турпанів всіх трьох видів, а також американських савок під Хамільтоном. І багато іншого, осінь була дійсно яскравою.

Дикуша канадська

Шишкар білокрилий

Surf Scoter and Black Scoter

Савка американська

Тулес

Semipalmated Plover

Закінчив я осінній сезон несподіваними подарунками - двома лайферами в Торонто: 

Dickcissel - 20.11.23

Red Phalarope - 25.11.23

Зима розпочалась з дуже теплого грудня - снігу нема, температура плюсова. Я по Weather Chanel дивився репортаж, так там сказали, що весь холод забрали москалі до Сибіру, до того ж, течія Гольф-стрім дме на Канаду теплим повітрям, і ще щось третє... Проте деякі північні птахи, мабуть за звичкою, до нас долетають.

Одного з таких гостей мені пощастило побачити і записати в лайфери:

Ross's Goose - 16.12.23

Останнім акордом року стала повторна подорож з Дімою в Алгонквін. Головна ціль - Canada Jay (кукша канадська), офіційний птах Канади, якого ми не знайшли в перший раз. Цього разу нам пощастило більше, ми побачили мінімум три птахи, і це був останній лайфер 2023 року. На гілках нижче сидять два різних птаха (якщо вони не вміють переодягати кільця).

Ще однією метою було побачити куницю, і знову фортуна була з нами!

Окрім цього, побачили цілу купу Evening Grosbeak, шишкарей обох видів, чіжів та іншу зимову лісову авіфауну :)

Отже, коротенько я все підсумував. А взагалі, 2023 рік був дуже крутим. Дякуючи трьом мега подорожам (Пуерто-Ріко, Португалія і Каліфорнія), я побачив рекордну кількість видів птахів за рік - 373 (до цього був максимум 296 у 2016 р.).

По кількості лайферів за рік - 89 - це третій результат, після 107 в 2016 р. та 92 в 2010 р. Нагадаю собі, що 2016 рік був буквально напів-Україна, напів-Канада, а 2010 - початок спостережень за птахами взагалі.

Світовий лайфліст на кінець року складає 664 види.

Лайфліст Канади - 321 (+10) видів, Онтаріо - 292 (+12), Toronto - 246 (+4). 

Челсі під кінець року підвівся з 12 місця на 10, і надійно там закріпився.

Ну і нарешті, саме цікаве - перевірка виконання плану на 2023 рік:

1. Список Канади довести до 330. Не виконав, тільки до 321 дістався. Скажу чесно, погано намагався, тому ставлю собі 4 (по блату).

2. Світовий список довести до 600. ВИКОНАНО! З результатом 664. 

3. Зустріти за рік 300 видів. ВИКОНАНО! З результатом 373.

Нещодавно я перевірив по eBird, які види, з тих що мешкають в Онтаріо, я ще не зустрів (таких що відсутні в моєму світовому списку). Іншими словами, на скільки лайферів я ще можу розраховувати в радіусі, скажімо, 300 км від дому. Виявилось, що зовсім небагато - 3 види що гніздяться, але треба їх ретельно шукати: Eastern Whip-poor-will, Golden-winged Warbler, Black-backed Woodpecker. До них ще видів 5, які щорічно зустрічаються під час міграції, але настільки спорадично, що побачити їх виключно питання часу і фартуни. І на додаток, щорічні зальоти різноманітних екзотів - приємний бонус, на який теж можна розраховувати.

Тобто, я підійшов до того моменту, коли я можу очікувати тільки на декілька лайферів на рік (якщо пощастить!) в моєму регіоні. Наприклад, в 2022 році їх було 8, а в цьому - 7.

А зараз я спробую завдати собі завдання на 2024 рік.

1. По Канаді дійти до 330 видів (друга спроба, або робота над помилками).

2. Світовий список довести до 700. Це скоріше мрія, але й найближча кругла цифра. 

3. Побачити, нарешті, 100 видів за день. Соромно сказати, але ще не разу.

Отже, на цьому я закінчу літературну частину і залишу наостанок трохи місця для краєвидів з Португалії.

З Новим Роком всіх нас! Нехай він буде не гіршим, ніж минулий!