Puerto Rico, 12-18 Feb 2023. Ми амор и корасон. Частина 1.

Дуже довго я не міг обрати, з чого почати цю статтю. Врешті, вирішив почати з кінця: 

Дякую всім за увагу, сподіваюсь, що вам дуже сподобалось.

До побачення, друзі.

Якщо Ви бажаєте відпочити десь на Карибських островах і водночасно подивитись пташок, я вважаю, що Пуерто Ріко - це оптимальний варіант. Найбільша кількість видів, навіть більше ніж на Кубі, відносно невеликий розмір острова, непоганий рівень сервіса, беспеки (це територія США), фантастична природа і латино-американський колорит. А які там пляжи! Не вистачає тілько одного - часу, хоча б ще декілька днів...


Ось це фото дуже чесно ілюструє мій бьордвочинг в Пуерто Ріко. І я хочу, також чесно і бескомпромісно, відразу і назавжди, заявити, що я абсолютно не шкодую, що прогавив штук 10 лайферів, тому що не лазив весь час по лісам і кущам, а більшість часу проводив з жінкою і друзями під лагідним сонцем, теплим морем і освіжаючим бризом Пуерто Ріко.

Хоча, моїм друзям і жінці напевно, здалось навпаки - що я весь час десь лазив по лісах і кущах, замість того, щоб бути в колективі :) Все в цьому житті відносно, як казав дядько Ейнштейн. Інакше кажучи, дякую моєму колективу за розуміння і толерантність.

Досить демагогії, летс гет стартед, як кажуть в Канаді. В Пуерто Ріко на це кажуть "Буенос діас сіньоріта"!

Чесно кажучи, ми з жінкою збирались їхати кататись на лижах з гори в Квебеці, і раптом, за два тижні до відпустки, дзвоніть їй кума з Нью Джорсі і каже, поїхали в Пуерто Ріко. Да звісно, обов'язково поїхали! Як можна порівняти відпустку в лютому на Карібах з ще холоднішим, ніж Торонто, Квебеком! Так, за 0,00001 секунди ми все вирішили. Дякуючи кумам, звісно.

Через 1 хвилину, поки жінки обговорювали деталі, я вже дивився в ebird: які ж там в Пуерто Ріко птахи. Ну, до рівня Коста Ріки там як до місяця, але, це все ж таки тропіки! 347 видів взагалі, 19 ендеміків і більш ніж 1000 км південніше найпівденнішого місця де ми колись були раніше. Іншими словами, повністю новий кліматичний регіон, та ще і островні ендеміки (види, які зустрічаються тільки там). Звісно їдемо!

Наступного дня я іду в бібліотеку і знахожу там ось цю книжку. Як завжди, мені дуже пощастило, що така книжка існує взагалі і була в наявності! Як я пізніше з'ясував, по цій країні це єдиний повноцінний визначник, та ще в редакції 2021 року. І дуже гарний, скажу я вам, на рівні Свенсона або Сіблі. Також, я спробував знайти щось в електронному вигляді, але не знайшов. Отже, мені дуже пощастило, бо їхати в новий, незнайомий регіон без польового визначника - це самогубство.

І ось про що я ще хочу розповісти, якщо ми вже торкнулися технічної частини...

Я так дивлюсь, що ця розповідь буде довгою, так що ви краще підіть поставте чайник. 

Так ось, я вирішив спробувати мобільний додаток Merlin на телефон. Я його колись вже пробував, але він тоді тільки з'явився і був зовсім ніякий. Зараз він вже набагато кращий, і за функціональним наповненням, і за якістю визначення птахів. Хоча, і далекий до рівня, саме, визначника. Я б його назвав помічником.

Звичайно, визначник-книжка набагато краще допомагає визначити птаха за зовнішним виглядом, але тоді, коли ти ввечері сідаєш у крісло, наливаєш собі щось смачненьке... Але в полі, гортати книжку в тебе просто немає часу. Я іноді бачу десь в парку людей з біноклями, які по книжці щось там роздивляються... це виглядає дуже зворушливо.

А в телефоні ти пальцем швидко промотав туди-сюди, знайшов щось подібне, тиснув, подивився фотки, а головне - послухав записи голосів! А голос у тропічному лісі - це найчастіше єдине, що ти можеш побачити від птаха. Тобто, чуєш голос, прогортаєш що це теоретично може бути, порівнюєш, поки що свіжо в пам'яті, і нічого схожого не знаходиш. Хіба таке можливо з книжкою? :)

Пробував я також визначати по Merlin голоси онлайн, це весело, але дуже ненадійно. Визначає те, що і так відомо, а багато іншого не дочуває. Навіть я краще ніж він визначав вже через декілька днів. А іноді, Мерлін визначає таких екзотів, що навіть соромно. Але повторюсь, як помічник знайти швидко щось схоже серед звичайних видів незнайомого регіону, Merlin - дуже корисна річ.

До речі, чайник вже давно закипів, біжіть налийте чаю в велику чашку і вертайтесь.

Продовжуємо. Ми зупинились в місті Luquillo в північно-східному куточку острова. Ми - це наши куми з маленькою принцесою, і я з жінкою.

Ось такі краєвиди ми мали з нашої квартири на 16 поверсі. Іванов сказав, що це найкращі з усіх краєвидів, я згоден.

В перший день я прокинувся з першими півнями (буквально) і прямо з балкону нарахував шість лайферів. Потім, поки всі ще спали, я вийшов на двір і знайшов ще три. Отже, перші лайфери першого дня, 12.02.2023:

1 (перший). Scaly-naped Pigeon

Крупний голуб, доречі, ендемік карибських островів, або, West Indies.

2. African Collared-Dove

Дуже схожий на нашого Eurasian Collared Dove, який тут теж є. Він світліший, має біле підхвістя і меньш контрастні (світліші) першорядні махові пір'я. Обидва ці види інтродуценти, як і певна кількість інших птахів острова.

Взагалі, в 19-20 сторіччях багато видів птахів повтікали з кліток і створили дикі популяції в Пуерто Ріко. Мабуть, клімат гарний і було достатньо вільних ніш на острові. Особливо багато інтродуцентів серед папуг: з 15 видів фауни Пуерто Ріко, тільки один, Puerto Rican Parrot, є місцевим.

3. Common Ground Dove

Ця горлиця дуже маленька! Розміром менше за шпака, просто не віриться, шо це горлиця, коли на неї дивишся зблизька.

4. Zenaida Dove

Теж досить звичайний птах міст і заміст Пуерто Ріко. Взагалі, на острові багато різних видів горлиць і голубів, може це така тропічна фішка, не знаю.

5. Magnificent Frigatebird

Ось цього птаха я дуже хотів побачити! Хто не захоплювався його дивокуватим виглядом, з тою надутою червоною горлянкою, в майже кожному фільмі про природу Центральної або Південної Америки? Дуже цікавий птах, він живиться тим, що відбирає їжу у інших птахів, я сам бачив, як два з них нападали на білу чаплю. А в польоті він виглядає дійсно magnificent. На першому фото самиця, в якоЇ горлянка білого кольору. На другому - не знаю.

6. Gray Kingbird

Цей птах є один з найбільш розповсюджених на острові. Його почути і побачити можна всюди, від узбережжя до високих гір.

7. Caribbean Martin

Фото цієї ластівки в мене є, але дуже погане, не хочу смітити. Така гарна, синьо-біла ластівка, літає високо і ловить комах.

8. Greater Antillean Grackle

Ще один птах, який є усюди. Типовий гракл: кричить весь день, ганяється один за одним і тримає хвіст поперек, навіщось. Він - ще один ендемік West Indies. Я обов'язково буду казати, хто з птахів є ендемік. Поки що були тільки ендеміки Карибських островів, їх в Пуерто Ріко зустрічається 17 видів. Але, це окремо від тих 19 ендеміків острова Пуерто Ріко, до яких я ще не дійшов.

9. Bananaquit

А ось цього гарнюню я би назвав самим розповсюдженим птахом острова. Його присутність відчувається постійно, деб ти не був. Саме за цієї причини, я поставив його фото на заголовному фото статті. Дуже маленька і скрипуча пташка.

Були в цей день зустрічі і інших цікавих птахів, не лайферів, але про них я розповім і покажу пізніше, на сьогодні вже досить.

Окрім ранішнього бьординга з балкона і під домом, була смачна кава і прогулянка містом, знайомство з пляжами, їжою і місцевою поліцією, яка нас оштрафувала на $200 за неправильну парковку. Відсутність забороняючих знаків і звичайної логіки, офіцером до уваги не приймались. Просто, з однієй сторони дороги паркуватись можна, а з іншої - ні. Чому? Тому що там зелена зона. А чим вона зеленіша, ніж там? Нічим, місто так вирішило. А де якийсь знак? Нема. А чому нема? Просто нема і все. Ось така в нас була размова з офіцером. До речі, наша машина там була не одна, цілий ряд з машин 10-20 отримали щасливий квіток в $200. Нормальна взагалі ціна?! Але, це був гарний урок на майбутнє.

Так виглядає узбережжя Luquillo з близька.

День другий, 13.02.2023. Продовжуємо знайомство з Карибами та їх птахами. 

Цього ранку я прокинувся знову з півнями, а може і раніше, і поїхав на сплановане ще вдома місце, що в 7 хвилинах від нашої високоповерхівки. Назва цього парку: Corredor Ecologico del Noreste, думаю можна не перекладати на українську. Дуже гарна зелена територія, де є парковка(!) і довга грунтова автомобільна стежка, яка прямує вздовж лугу. Ось фото звідти:

Я обрав цей варіант замість двох інших, рекомендованих путівниками недалеко від Luquillo, тому що він був найближчий. Якщо в Вас буде більше часу, то можна спробувати El Portal de El Yunque Visitor Center, це такий трейл біля головних воріт El Yunque National Forest - культового дощового лісу Пуерто Ріко. В цей ліс треба в будь-якому випадку заїхати, незалежно від птахів, якщо Ви не були в тропічному дощовому лісі раніше. А ще, рекомендують Reserva Natural Bosque de Piñones, але, туди їхати ще довше, хвилин 45.

Вибачте за багато інформації, але я намагаюсь зробити цей допис не тільки вишуканим літературно і художньо, але й бесцінно корисним для тих, кого він обов'язково надихне на подорож до PR (так вони скорочують Puerto Rico).

Отже, приїхав я в цей Corredor Ecologico на світанку. В Пуерто Ріко бажано бьордвочити саме на світанку. Це бажано робити будь де, але тут особливо. Тому що, через годину після сходу сонця, майже всі птахи кудись ховаються, і в ефірі залишаються лише вищезгадані Bananaquit, Gray Kingbird i гракли. Ну, ще різні чаплі, голуби і ще видів 30 птахів, але то таке :) Ну, ви мене зрозуміли :)

Так ось, парковка парка зустріла мене хором незнайомих мені голосів, така какофонія, з якої я навіть і не намагався щось вичепити. Я вирішив, що з часом воно само якось налагодиться, і був, доречі, правий. Не треба ломати вуха з самого початку, це буде тільки змарнований час і ментальна криза. Ми ж займаємось бьордингом для задоволення, а не навпаки :)

Тому, я зосередився на вигляданні біноклем і фіксації фотоаппаратом того, що вискакувало і визирало з дерев і кущів по периметру парковки, а потім і трошки вздовж дороги. За годину споглядання, я отримав 7 лайферів, причому, всіх на парковці, де крім мене і птахів, нікого не було. А, ще були жабки і комахи, які допомогали своїм співом створювати ефект іншої планети.

Я зробив телефоном декілька записів характерних голосів, щоб потім вдома з ними попрацювати.

Продовжу нумерацію лайферів, яку почав вчора:

10. Puerto Rican Flycatcher

Перший мій ендемік Пуерто Ріко! Типова собі мухоловка, хіба що пісня в неї незвична для мухоловки, такий довгий жалібний свист. Зустрічав її майже в усіх наступних місцях бьордингу, легко ідентифікуючи за голосом.

11. Pearly-eyed Thrasher

Ендемік карибських островів. Бачите, ендемік на ендеміку, ось це кайф!

12. Puerto Rican Spindalis

Як можна здогадатись за назвою, ендемік Пуерто Ріко.

13. Puerto Rican Oriole

Фото зробити не встиг, і потім ніде не бачив (можливо чув). Ця чорно-жовта вивільга є також ендеміком PR.

14. Shiny Cowbird

Cowbird як Cowbird, нічого особливого не розповім.

15. Black-faced Grassquit

Фото самця погане, але вирішив причепити, а та, що на гілці - самка (чи торішній молодняк), з іншого місця. За повадками схожі на щигликів.

16. Puerto Rican Bullfinch

Четвертий ендемік Пуерто Ріко, яких подарувала мені парковка Екологічного Коридора цього ранку!

Також, цікаво було зустріти наших воблерів, які тут зимують, а саме, American Redstart, Northern Parula, Yellow Warbler (цей може бути місцевий) і, рідкісний в Онтаріо, Prairie Warbler:

І це був тільки ранок, я навіть не снідав! 

Після сніданку ми поїхали в самий правий верхній кут ПР, де мали бути найкращі пляжі острова. Залишивши машину на парковці ресторану біля Seven Seas Beach, ми пройшли по цьому пляжу, де була невеличка колонія папуг Monk Parakeet. Вони люблять триматись в кронах кокосових пальм, де їх побачити просто неможливо, але чути їх на весь пляж!

Лише інколи, вони перелітають з однієї пальми на іншу, і мені навіть пощастило впіймати момент, коли один птах зупинився на відкритому місці.

Monk Parakeet - це найрозповсюджена папуга Пуерто Ріко, я їх бачив і чув, мабуть кожен день, а ось інших треба шукати. Але, одним з самих рідкісних, є ендемік острова, Puerto Rican Parrot. Їх залишилось всього біля 300 осіб, в двох локаціях, і навіть там їх зустріти складно.

Біля океану постійно присутні пелікани Brown Pelican. Вони літають туди-сюди і ловлять рибу, пікетуючи як крачки, інколи зграями до 20 осіб.

Розповідаючи про птахів, які постійно трапляються, як в містах, так і на природі, я забув згадати про невеличку білу чаплю з поморанчевим чубом, Cattle Egret. Вони, разом з граклами і сивими голубами, пасуться на газонах. І, навіть, сидять на проводах.

А також, про ще одну горлицю, яка тут усюди - White-winged Dove:

На цьому пляжі, біля якого ми запаркували автівку, я зустрів два лайфери:

17. Royal Tern

Це один з небагатьох видів крачок і мартинів, які зустрічаються на острові. Доречі, мартинів я тут зустрів рівно нуль! Дуже незвичне явище для узбережжя океану: замість безліч мартинів літає декілька пеліканів! І десь одна чи дві крачки. І Magnificent Frigatebird ширяє. Бакланів теж нема. Така ось дивна тиша замість звичного шуму-гаму.

18. Puerto Rican Woodpecker

Уявіть - дятел на пальмі. І цей вид стає моїм п'ятим ендеміком ПР!

Все ж таки, нашою метою був не цей пляж, а інший, на який треба було пройти 20 хвилин через справжній мангровий ліс! Ліс дуже цікавий, в ньому живуть краби в норах і співає канонічне тріо Бананоквит-Кінгбьорд-Гракл. 

Крім них, мені пощастило почути і побачити ще три лайфери, вже останні на сьогодні :)

19. Black-whiskered Vireo

20. Red-legged Thrush

Фото обох немає, останній - ендемік West Indies.

21. Adelaide's Warbler

Ще один ендемік ПР! Типовий воблер, спів якого Merlin вперто не хотів почути.

Таким чином, за другий день подорожі я отримав 13 лайферів, 6 з яких - ендеміки Пуерто Ріко.

Пляж Escondida нам дуже сподобався, ми там навіть плавали з маскою - стільки різноманітних риб! Ніколи не бачив такої підводної краси.

Третій день я почав знову з екологічного коридору. Цього разу, я ризикнув поїхати далі по дорозі і подивитись що там. Ризикнув, тому що у нас була така низька Hyundai Elantra, що навіть у місті я чіпляв кожну неровність дороги, а тут, ви самі розумієте.

Насправді, я занадто не ризикував, бо у нас були великі плани на сьогодні, і доїхавши до місця неповернення, зупинився, погуляв навколо, зустрів чергового лайфера, і поїхав задом назад, бо розвернутися на той дорозі було неможливо.

22. Smooth-billed Ani

Дуже цікавий чорний птах з довгим хвостом і масивним дзьобом, в польоті нагадує папугу.

Ось тут, я думаю, самий час зробити перерву, щоб усі відпочили, і діти і дорослі.

Побачимось в частині другій!